Google nie widzi

1 25 lipca 2017

Google nie widziGoogle – czego jeszcze nie widzi ?

Wyszukiwarka Google jednak czegoś jeszcze nie widzi, pewnie za kilka lat lub miesięcy algorytm wyszukiwania zostanie dopracowany do tego stopnia iż będzie analizował wszystko co znajduje się w Internecie.

Na chwilę obecną wyszukiwarka nie jest wstanie zrozumieć co na danych zdjęciu się znajduje pomimo iż przy rankingu stron zdjęcia i infografiki są brane pod uwagę. Jeśli nie użyjemy atrybuty alt w opisie zdjęcia, przeglądarka pominie zdjęcie. Na zdjęciach rozpoznawane są informacje czy zdjęcie przedstawia obecność twarzy czy też zawiera treści pornograficzne.

Algorytm nie rozpozna czy przedstawiana fotografia zawiera dworzec kolejowy czy tylko dworzec autobusowy. Problemem są też naniesione napisy na zdjęciach. Tego typu algorytmy rozpoznające teksty posiadają jedynie programy OCR. Przy tak dużej ilości zdjęć w Internecie staje się to niemożliwe aby algorytm wyszukujący był w stanie rozpoznać tekst.

Kolejnym problemem z którym wyszukiwarka nie radzi sobie są pliki flash. Tekst zawarty w animacji zostanie zamieniony w obrysy (zostanie zrenderowany) zostanie bezpowrotnie utracony dla wyszukiwarki.  Technologia flash na szczęście co raz rzadziej jest jednak stosowana na stronach internetowych.

ruch na zdjęciuPliki zawierające dźwięk czy też video są również problematyczne.

W przypadku plików mp3 istnieją id i z nich są odczytywane informacje.

To sam problem jest przy programach … Google nie widzi co jest w środku programu, zadaniem wyszukiwarki jest odnaleźć tekst dla ludzkiego oka a nie zawsze nazwa samego pliku wskazuje na to co chcieliśmy odnaleźć w Internecie.

AJAX i znaczniki – Google ich nie widzi

Przy użyciu technologii AJAX, dane są generowane bezpośrednio z bazy danych przy interakcji z użytkownikiem, a więc pojawia się kolejny problem z odczytaniem danych przez wyszukiwarki. Taka treść jest dowolnie zmieniana i nie jest dostępna na stronie www a jedynie dane są pobierane z bazy danych.

Taki problem może dotyczyć również wszelkiego typu JavaScript opartych o interakcję z użytkownikami.

W przypadku użycia znaczników <frame>tzw. ramki, które są stosowane bardzo często przy wyświetlaniu reklam

<iframe src=”https://komputer-zabrze.pl“></iframe>

 

wyszukiwarka z pewnością rozpozna sam znacznik, może się jednak zdarzyć że zignoruje samą zawartość. Może to być również zinterpretowane jako własność innej strony a co za tym idzie nie będzie również indeksowana.

Z roku na rok wyszukiwarki są co raz to bardziej inteligentne i za chwilę może się okazać że stwierdzenie iż Google nie widzi będzie już nieaktualne.

Comments (1)
KUSNIERCZAK.plSeptember 9Reply
Bardzo przydatny artykuł. Krótko, treściwie i na temat :) Więcej takich artykułów poproszę :) Pozdrawiam.

Leave a Comment