Mapa witryny XML

15 sierpnia 2017

Mapa witryny XML

Wyszukiwarki takie jak Yahoo, Bing i Google obsługują pliki XML tzw. Sitemaps. Korzystając z tego protokołu można w łatwy sposób przesłać zbiór naszych wszystkich stron które chcemy zaindeksować.

Dodatek Yoast SEO

Istnieją dodatki do WordPressa takie jak Yoast SEO które same za nas to zrobią. Aby uruchomić funkcjonalność map XML należy przejść w zakładce SEO na Mapa strony XML i kliknąć włączona.

mapa witryny

W zakładce ogólna możemy usatwic maksymalną liczbę pozycji w mapie strony (domyślnie jest 1000). Możemy również ustawić jakie dane chcemy udostępniać:

– autorów czy użytkowników

– typy treści, wpisy, strony, media,

– ustawienie map XML taksonomii.

Możemy ustawić wpisy wykluczające, kiedy z jakiś powodów nie chcemy danej strony indeksować. Podajemy w tedy jedynie identyfikatory strony oddzielone przecinkami.

XML-Sitemaps

Jeżeli nie mamy CMS (System zarządzania treścią System zarządzania treścią z ang. Content Management System) typu WordPress lub Joomla możemy skorzystać ze strony:

https://www.xml-sitemaps.com/

Narzędzie jest darmowe do 500 stron do zaindeksowania. Możemy ustawić jak często dana strona jest aktualizowana, kiedy nastąpiła ostatnia modyfikacja oraz która strona będzie najważniejsza dla nas (priorytety).

mapa xml

Wykorzystywanie metadanych takich jak daty modyfikacji, zawartości czy też modyfikacji wpływa pozytywnie na indeksowanie naszej strony. Rejestracja jak i weryfikacja takiej mapy podnosi wskaźnik zaufania witryny. Łatwiejsze indeksowania wiąże się z podniesieniem pozycji rankingowej.

Dokładny opis w jaki sposób należy używać protokołu znajdziesz na https://www.sitemaps.org/

Najprostszy indeks naszej witryny może wyglądać tak:

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>

<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>

<url>

<loc>https://pozycjonowaniepl.com /</loc>

<lastmod>2017-06-30</lastmod>

<changefreq>monthly</changefreq>

<priority>0.8</priority>

</url>

</urlset>

Kanał RSS

Google przyjmuje sitemaps przez kanał RSS (Really Simple Syndication) jedynie zawierające nowe adresy.

A co z urządzeniami mobilnymi ?
Dla telefonów komórkowy czy też tabletów należy stosować oddzielne pliki z wyłączeniem informacji o zwykłych stronach.

W mapie witryny możemy również zamieścić informację o formatach graficznych jpg, png jak również video takich jak: avi, mp4, mpeg, wmf.

Google Webmaster Tools

Gotową mapę naszej strony umieszczamy w głównym katalogu strony a następnie zgłaszamy ją w GWT (Google Webmaster Tools).

sitemap

Jeżeli nasza strona przeszła pozytywnie weryfikację, możemy dodać mapę  witryny w zakładce Indeksowanie -> Mapy witryny. Klikamy DODAJ/TESTUJ MAPĘ WITRYNY. Możemy nasz plik przetestować czy nie zawiera błędów lub dodać do zaindeksowania naszych adresów.

Leave a Comment